Haber

Twitter’dan Türkiye’ye erişim yasağı açıklaması

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ve iletişim ağı Twitter, Türkiye’de seçim sürecinde 4 hesap ve 409 Tweet’e getirilen erişim yasağına ilişkin açıklama yaptı.

Twitter’ın kendi resmi hesabından İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan mesajda, “Geçen hafta Türk hükümeti ile görüşüyorduk ve bize Twitter’ın mevcut mahkeme kararlarının tümüne uymayan tek sosyal medya kuruluşu olduğunu söylediler. Bu tür birkaç uyarıdan sonra, Twitter kaseti “Yakın zamanda bir kısıtlama tehdidi olduğuna inandığımız bir uyarı aldık ve bu nedenle, hafta sonu yapılacak seçimler sırasında Twitter’ı kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweet’e erişimi engelledik.”

Twitter, konuyla ilgili “ifade özgürlüğü konusundaki endişelerini doğrudan Türk makamlarına ilettiklerini” vurgulayarak, “tüm taleplerde olduğu gibi burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceklerini ancak başka bir kanun yolu bulunmadığını” vurguladı. oylama işleminden hemen önce uygulanabilir”.

Twitter, açıklamasının devamında mahkeme kararlarına yapılan itirazlara ilişkin şu bilgileri de paylaştı:

“Şu ana kadar erişim kısıtlamasına tabi içeriklerle ilgili olarak Twitter aleyhine beş mahkeme kararı verildi ve bunlardan dördüne itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedildi, diğer üç mahkeme kararı ise ilgili mercilerce inceleniyor.” Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz.”

Twitter, ilgili duyurunun altına mahkeme kararlarının kopyalarını ve düzenleyici kurum yazışmalarını ekleyerek kamuoyu ile paylaştı.

DW / ET,TY

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

haber-ardesen.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu